Duplikaty świadectw

Wniosek o wydanie duplikatu swiadectwa

1. Duplikat wydaje się na druku według wzoru obowiązującego w dniu wydania oryginału świadectwa. Na pierwszej stronie u góry należy umieścić wyraz „Duplikat”, a na końcu dokumentu dodać wyrazy „oryginał podpisali” i wymienić nazwiska osób, które podpisały oryginał świadectwa lub stwierdzić nieczytelność podpisów oraz zamieścić datę wydania duplikatu i opatrzyć pieczęcią urzędową. Na duplikacie nie umieszcza się fotografii absolwenta.

2. Jeżeli szkoła posiada odpowiednio dokumentację przebiegu nauczania, a brak jest druku świadectwa według wzoru obowiązującego w dniu wydania oryginału, duplikat wydaje się na przygotowanym przez szkołę formularzu zgodnym z treścią oryginału świadectwa.

3. Na dokumencie, na którego podstawie wydano duplikat świadectwa należy umieścić adnotację o wydaniu duplikatu i odnotować tożsamość osoby odbierającej duplikat, stwierdzoną na podstawie dowodu osobistego lub innego dokumentu potwierdzającego tożsamość. W przypadku przesyłania duplikatu pocztą doręczenie następuje listem poleconym za zwrotnym potwierdzeniem odbioru, które dołącza się do dokumentu, na którego podstawie wydano duplikat.

4. Duplikat ma moc oryginału i może być wydany ponownie.

5. Termin wykonania duplikatu świadectwa wynosi: do 7 dni roboczych.

6. Jeżeli brak jest dokumentacji przebiegu nauczania albo dokumentacja nie jest wystarczająca do wydania duplikatu, odtworzenie oryginału świadectwa może nastąpić na podstawie przepisów o odtworzeniu dyplomów i świadectw ukończenia nauki (Dekret z 7 lipca 1945 r. odtworzeniu dyplomów i świadectw o ukończeniu nauki (Dz. U. z 1945 r., Nr 27, poz. 164 ze zm.) w drodze postępowania sądowego. W tym przypadku szkoła wydaje zaświadczenie stwierdzające, że wydanie duplikatu nie jest możliwe.

Opłata za duplikat świadectwa

• świadectwa oraz ich kopie są wydawane przez szkoły nieodpłatnie,
  • nie pobiera się opłat za dokonanie sprostowania świadectwa szkolnego promocyjnego,
  • za wydanie duplikatu świadectwa pobiera się opłatę w wysokości równej kwocie opłaty skarbowej od legalizacji dokumentu - 26 zł

Opłatę wnosi się na rachunek bankowy wskazany przez dyrektora szkoły z adnotacją: Imię i nazwisko, wydanie duplikatu świadectwa

• 06 1090 1506 0000 0000 5002 0642- BLOK Sp.zo.o

Poświadczanie kopii świadectw

• dyrektor szkoły poświadcza zgodność kopii z oryginałem świadectwa, gdy jest to niezbędne dla złożenia kopii w aktach tej szkoły,
  • na każdej stronie kopii należy umieścić adnotację „Stwierdzam zgodność z oryginałem”, datę, pieczęć urzędową szkoły oraz podpis i pieczęć dyrektora szkoły lub upoważnionej przez niego osoby.