Menu

Dla rodziców

Dziecko i alkohol


POWODY, DLA KTÓRYCH MŁODZI LUDZIE SIĘGAJĄ PO ALKOHOL
Dzieci sięgają po alkohol, żeby:

- DOPASOWAĆ SIĘ DO GRUPY. Gdy dzieci wchodzą w wiek poszukiwania związków poza domem, najważniejszym dla nich jest przynależność do jakiejś grupy rówieśniczej. Wtedy gotowi są niemal na wszystko, by nie zostać odepchniętym.

- POCZUĆ SIĘ DOROSŁYM. Dzieci wchodzące w wiek dojrzewania kształtują swoje postawy wobec picia, palenia i narkotyków. Wskutek nacisków rówieśników, obserwacji zachowań dorosłych i zachęcających informacji płynących z mediów, zmieniają swój negatywny stosunek do alkoholu, który np. w filmach kojarzy się z dorosłością, przygodą, męskością i luzem. W domach, gdzie rodzice dużo piją, dzieci częściej i wcześniej aprobują alkohol.

- BYĆ "SPOKO" I NA LUZIE. Młodzi piją, bo chcą się pozbyć napięcia i niepewności, bo chcą swobodniej poczuć się w towarzystwie, zwłaszcza wobec osób przeciwnej płci.

- ZAPOMNIEĆ O KŁOPOTACH. Niektórzy ludzie zwłaszcza młodzi, myślą, że alkohol poprawia im samopoczucie albo pozwoli zapomnieć o kłopotach. Wtedy należy ich przekonywać, że trudności nie należy przeżywać w samotności tylko poprosić kogoś o pomoc (i to jest oznaką siły a nie słabości).

- PRZESTAĆ BYĆ NIEŚMIAŁYM. Wszyscy młodzi ludzie przechodzą przez bolesne okresy niepewności, wstydu, nieśmiałości i czasem nie są w stanie z tą trudnością sobie poradzić.

- SPRAWDZIĆ, JAK TO JEST. Alkohol otoczony jest wieloma mitami, na temat jego działania krążą dwuznaczne a czasem fantastyczne informacje. Zwykła ciekawość jest częstym motywem eksperymentowania z piciem alkoholu.

- ZŁAMAĆ ZAKAZ. Niektóre nastolatki piją dlatego, że nie wolno tego robić - chcą sprawdzić jak to jest złamać silny zakaz.

- DOBRZE SIĘ BAWIĆ. Brak alternatywnych wzorów zabawy i spędzania wolnego czasu sprawia, że wielu młodych ludzi nie potrafi wyobrazić sobie dobrej zabawy bez alkoholu.

SYGNAŁY OSTRZEGAWCZE, ŻE DZIECKO PIJE

- Problemy w szkole z nauką i zachowaniem;

- Wyraźny spadek zainteresowania zajęciami, które poprzednio były dla dziecka atrakcyjne;

- Zwiększenie poziomu frustracji, stresu i rozdrażnienia;

- Częste zmiany nastroju;

- Zmiany zwyczajów związanych z jedzeniem i zasypianiem;

- Zaniedbywanie wyglądu i stroju;

- Zapach alkoholu;

- Zwiększenie potrzeb finansowych i ukrywanie sposobu wydatkowania "kieszonkowego". Znikanie drobnych sum pieniędzy z domu lub nie oddawanie reszty z zakupów zlecanych przez rodziców;

- Izolowanie się od kontaktów rodzinnych i skrywanie szczegółów dotyczących życia poza domem;

- Nawiązywanie podejrzanych znajomości;

- Reagowanie rozdrażnieniem na próby uzyskania przez rodziców informacji o tych kontaktach.

Uwaga!!!
Opisane objawy mogą być naturalne dla normalnego procesu dojrzewania. Niebezpieczeństwo pojawia się wtedy, gdy kilka tych zjawisk występuje równocześnie. Należy pamiętać, że tego typu sygnały ostrzegawcze mogą również wskazywać nie tylko na picie alkoholu, ale także na zażywanie narkotyków.

Oddziaływanie wychowawcze powinno obejmować: rozpoznanie i diagnozę sytuacji, interwencję (bezpośrednie i natychmiastowe wprowadzenie zmian w postępowaniu dziecka) oraz monitorowanie (kontrolowanie przestrzegania przez dziecko umowy dotyczącej picia).

DZIESIĘĆ SPOSOBÓW, ŻEBY POMÓC DZIECKU NIE PIĆ

(porady dla rodziców i nie tylko...)

- ROZMAWIAJ Z DZIECKIEM O ALKOHOLU I NARKOTYKACH. Dziecko powinno otrzymać od dorosłych obiektywne informacje na temat działania alkoholu oraz mechanizmu uzależnienia się. Należy sprawdzić, czy rozumie niebezpieczeństwa i problemy z tym związane.

- NAUCZ SIĘ WYSŁUCHIWAĆ SWOJE DZIECKO. Dorosły musi umieć słuchać i wiedzieć, kiedy dziecko tego potrzebuje. Mówienie to tylko połowa sukcesu !

- POMÓŻ DZIECKU DOBRZE CZUĆ SIĘ ZE SOBĄ. W odpowiednich momentach należy chwalić dziecko, okazywać mu swój podziw i aprobatę, brać pod uwagę jego opinie i decyzje. Dla nastolatków ważne jest, gdy wiedzą, że rodzice im ufają, wierzą w ich wartość, doceniają ich umiejętności, liczą się z ich zdaniem.

- POMÓŻ DZIECKU ZBUDOWAĆ JASNY SYSTEM WARTOŚCI Silny system wartości, jasne poczucie, co jest dobre a co złe pozwoli dziecku na odważne podejmowanie decyzji na podstawie własnego zdania a nie presji kolegów.

- BĄDŹ DOBRYM MODELEM I PRZYKŁADEM. Dzieci dobrze znają obyczaje i postawy swoich rodziców - ich nie da się łatwo oszukać !

- POMÓŻ DZIECKU RADZIĆ SOBIE W SYTUACJACH NACISKU ZE STRONY KOLEGÓW. Zwłaszcza dzieci, które uczono, że należy być miłym i sympatycznym, mogą mieć problemy w opieraniu się naciskom otoczenia. Kłopoty z podejmowaniem niepopularnych decyzji będą miały te dzieci, dla których rówieśnicy są podstawowym punktem oparcia i odniesienia.

- USTAL JASNE ZASADY DOTYCZĄCE ALKOHOLU I NARKOTYKÓW. Obowiązując domu zasady postępowania powinny być jasne i spójne. Dziecko musi wiedzieć że nie wolno mu pić, palić, zażywać narkotyków oraz robić innych rzeczy, na które rodzic się nie zgadza. Musi dobrze znać konsekwencje łamania tych reguł. Konsekwencje te powinny być dostosowane do wieku oraz wrażliwości dziecka i nie mogą naruszać jego godnoś
ci.

- ZACHĘCAJ DZIECKO DO RZECZY ZDROWYCH I TWÓRCZYCH. Należy zachęcać dziecko do sportu, jakiegoś hobby, zajęć pozaszkolnych - czegokolwiek, co może mu sprawić frajdę. Najlepiej jeśli dorosły czasem też będziesz coś robił z nim.

- POROZMAWIAJ Z RODZICAMI INNYCH DZIECI. Wszyscy przechodzą przez to samo. Rozmowa z rodzicami innych dzieci z otoczenia jest dobrą okazją do wymiany doświadczeń. Gdy dziecko wybiera się na prywatkę, należy upewnić się, że jest to właściwe miejsce dla niego.

- WIEDZ, JAK POSTĘPOWAĆ, GDY COŚ PODEJRZEWASZ. Powinno się nauczyć rozpoznawać sygnały ostrzegawcze świadczące o tym, że dziecko zaczęło "eksperymenty". Należy zdobyć informacje o tym do kogo można zwrócić się o pomoc w sytuacji kryzysowej.

Uwaga!!!

Gdzie szukać pomocy:

- w szkole (wychowawca, dyrektor, pedagog);
- w poradniach specjalistycznych (np. poradni psychologiczno-pedagogicznej, punkcie konsultacyjnym);
- pod nr 0-800 14 00 68 - jest to pomarańczowa linia, która pomaga rodzicom, których dzieci piją;
- w Komisji ds. Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.


 

Aktualności

Kontakt

  • Zespół Edukacyjny "BLOK"
    ul. Batorego 37/41, 87-100 Toruń
  • (0 56) 623 20 28, 623 20 29

Galeria zdjęć