Agresja w szkole

DROGI RODZICU!

Gdy dowiadujesz się, że Twoje dziecko jest prześladowane w szkole, przeżywasz szok i nie wiesz, co z tym faktem zrobić. Jest Ci trudno w to uwierzyć. Wydaje Ci się, że to Twoja wina i czujesz złość. Pamiętaj jednak, że Twoje dziecko przeżywa to samo i to Ty musisz mu pomóc.

Niektóre dzieci ukrywają swój problem. To nie oznacza, że nie mają do Ciebie zaufania - być może nie chcą Cię zmartwić, albo wstydzą się, że nie potrafią sobie same poradzić i wina tkwi w nich samych. Takie dziecko najczęściej nie lubi szkoły. Rano przed wyjściem skarży się na bóle głowy, gardła, brzucha, na gorączkę. Jeśli zauważysz takie objawy u swojego dziecka, zastanów się, czy powodem nie jest prześladowanie w szkole.

Jest wiele sygnałów, które świadczą o tym, że Twoje dziecko może być ofiarą przemocy szkolnej.

Obserwuj zachowania dziecka i zawsze reaguj, gdy Twoje dziecko:

• nie chce wychodzić z domu albo wychodzi bardzo późno lub bardzo wcześnie,

• wraca ze szkoły później, okrężną drogą,

• wraca po lekcjach ze zranieniami i siniakami,

• ma podarte ubranie,

• znajdujesz zniszczone podręczniki i przybory szkolne,

• prosi Cię o ponowne kupienie "zgubionych" (zabranych lub ukradzionych) przedmiotów,

• często "gubi" pieniądze i prosi o drobne na "składkę",

• nie chce brać do szkoły drugiego śniadania albo bierze dużo więcej niż zwykle,

• prosi o "załatwienie" zwolnienia z WF,

• kłóci się ze swoimi przyjaciółmi,

• jest ciche, izoluje się,

• jest agresywne w stosunku do innych domowników, np. rodzeństwa,

• ma gorsze wyniki w nauce,

• opuszcza pojedyncze lekcje lub wagaruje,

• ma problem ze snem lub senne koszmary, płacze w nocy.

Jeśli zauważysz u dziecka wyżej wymienione zachowania, porozmawiaj z nim.

Zadaj kilka prostych pytań:

• Co robiło dzisiaj w szkole?

• Co robiło podczas długiej przerwy?

• Czy robiło coś, co mu się szczególnie podobało?

• Czy robiło coś, co mu się nie podobało?

• Czy jest jakaś lekcja, której nie lubi?

• Czy jest ktoś w szkole, kogo nie lubi i dlaczego?

• Czy czeka, aby iść jutro do szkoły?

Co robić?

• Najgorsze co możesz zrobić, to zareagować zbyt ostro. Mimo odczuwanej złości staraj się nie zachować agresywnie, nie rozwiązuj sprawy sam np. wymierzając karę sprawcy.

• Postaraj się nie obwiniać szkoły i nauczycieli. Pamiętaj, że jeśli nie wiedziałeś o prześladowaniu swojego dziecka, szkoła może również nie zdawać sobie z tego sprawy.

• Poinformuj wychowawcę - to on powinien pokierować dalej sprawą. Możesz także zwrócić się do pedagoga szkolnego.

• Wobec swojego dziecka staraj się zachować tak, aby mu pomóc. Nie obwiniaj go, niezależnie od tego, jak radziło sobie z prześladowaniem. Nie miej do niego pretensji, jeśli nie powiedziało Ci, że jest ofiarą przemocy

• Zachęć, aby opowiedziało Ci o wszystkim - pomoże mu to poradzić sobie z napięciem i odreagować trudne emocje.

• Zapewnij, że zrobisz wszystko, aby mu pomóc i nie dopuścisz do podobnych sytuacji w przyszłości.